Jak przygotować się do zabiegu artroskopii kolana?
Staw kolanowy jest szczególnie narażony na różnego rodzaju przeciążenia, które wynikają z jego naturalnych funkcji, ponieważ jest on codziennie intensywnie eksploatowany. Możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami urazów, zwyrodnieniami czy schorzeniami, które ograniczają bądź prawie całkowicie uniemożliwiają poruszanie się. Na szczęście istnieje mało inwazyjna oraz bezpieczna metoda leczenia, dzięki której w stosunkowo niedługim czasie możemy znowu cieszyć się sprawnym stawem kolanowym – jest nią właśnie artroskopia. Na czym dokładnie polega ta metoda i na co powinniśmy zwrócić uwagę, przygotowując się do zabiegu?
Artroskopia umożliwia zarówno wykonanie dokładnej diagnostyki uszkodzonego stawu kolanowego, jak i przeprowadzenie efektywnego leczenia. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje nacięcia na skórze, przez które wprowadza specjalną aparaturę, pozwalającą na zbadanie i wyeliminowanie schorzeń związanych ze stawem kolanowym. Dużym atutem tej metody jest jej szybkość, dokładność, a także stosunkowo krótki czas hospitalizacji (zazwyczaj jest to jeden dzień). Jednak warto pamiętać o tym, że do każdego zabiegu medycznego należy się odpowiednio przygotować, od tego zależy nasze bezpieczeństwo oraz jego efektywność. Nie inaczej jest w przypadku artroskopii.
Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem artroskopii?
Zabieg poprzedza oczywiście wizyta u ortopedy. Specjalista przeprowadza dokładny wywiad, który ma na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań, ogólną ocenę naszego stanu zdrowia, a także zasięgnięcie informacji o schorzeniach oraz wszystkich przyjmowanych lekach. Niektóre medykamenty należy bezwzględnie odstawić przed zabiegiem – między innymi aspirynę oraz inne preparaty, które mogą powodować rozrzedzenie krwi. Konieczne jest także wykonanie szczepień na wirusowe zapalenie wątroby oraz badań takich jak – morfologia, stężenie glukozy, próby wątrobowe, analiza moczu czy badanie poziomu elektrolitów. W niektórych sytuacjach lekarz może również zlecić przeprowadzenie rezonansu magnetycznego czy RTG. Przed zabiegiem trzeba być na czczo, nie wolno także spożywać alkoholu czy palić tytoniu.