Jak leczyć zapalenie ścięgna?
Zapalenie ścięgien może pojawić się w każdej lokalizacji anatomicznej narządu ruchu. Jednakże stan zapalny ścięgien najczęściej pojawia się w obrębie rąk, ścięgna Achillesa i ścięgien stopy, czyli w okolicach najbardziej obciążanych pracą podczas codziennej aktywności oraz w sporcie. Stan zapalny ścięgien występuje u osób, które podczas wykonywanej pracy powtarzają ten sam ruch wielokrotnie, jak również u sportowców. Ich mięśnie, ścięgna i pochewki ścięgniste pracują w napięciu, dlatego można łatwo doprowadzić do przeciążenia i stanu zapalnego. Dlatego jest tak ważne, by przed większym wysiłkiem, dobrze rozgrzać mięśnie, niezależnie od uprawianego sportu czy wykonywanej pracy. Szczególną postacią zapalenia ścięgna są tzw. "palec i kciuk zatrzaskujący".
Jakie są objawy zapalenia ścięgna?
Zapalenie ścięgna objawia się bólem, obrzękiem, osłabieniem, trudnością wykonywania ruchu i nadmiernym ociepleniem bolesnej części ciała. Kiedy pojawią się tego typu objawy, należy zgłosić się np. do Ośrodka ortopedycznego – dr n. med. Wiktora Orzechowskiego, w celu zdiagnozowania dolegliwości i podjęcia leczenia.
Jak leczyć zapalenie ścięgna?
W przypadku wystąpienia objawów zapalenia ścięgna należy odciążyć chorą część ciała, tj. zaprzestać wykonywania ruchów nasilających objawy oraz treningów, w przypadku sportowców. Wskazane jest unieruchomienie kończyny w ortezie. Pomocne są zimne okłady, które zmniejszą ból i obrzęk. Leki doustne i maści w powyższych przypadkach są niestety mało skuteczne.
Jeśli stan nie ustąpi, konieczna jest wizyta u lekarza. Rozpoznanie zapalnie ścięgna możemy postawić na podstawie wywiadu i badania fizykalnego pacjenta. Przy ustaleniu natężenia i rozległości zmian pomocne jest wykonanie badania USG już w gabinecie ortopedycznym, a w szczególnych przypadkach należy skierować chorego na badanie rezonansem magnetycznym.
Leczenie polega na miejscowym ostrzykiwaniu ścięgien lekami przeciwzapalnymi. Po ustąpieniu objawów można zastosować ostrzyknięcia z dedykowanego do ścięgien kwasu hialuronowego lub ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych ścięgna Achillesa, np. w gabinecie ortopedycznym Dr Wiktora Orzechowskiego. Jako uzupełnienie leczenia lekarz Ortopeda może zlecić fizykoterapię. Leczenie operacyjne stawu stosowane jest w przypadkach nie poddających się leczeniu zachowawczemu. Tzw „Palec i kciuk zatrzaskujący” możemy trwale wyleczyć w trakcie krótkiego zabiegu operacyjnego w znieczuleniu miejscowym, również wykonywanym przez Dr Wiktora Orzechowskiego.